Jak poznać, że świnka morska jest zbyt gruba?



Uwielbiamy rozpieszczać nasze zwierzątka. Ludzie mają to we krwi. W dawnych czasach najczęściej ofiarami rozpieszczania i przekarmiania padały małe dzieci, które im pulchniejsze, tym wydawały się rodzicom zdrowsze. Od kiedy wiemy, że otyłość to choroba, zwracamy uwagę na tuszę naszych dzieci. Zapominamy często o tym, że nasi pupile również mogą cierpieć z powodu nadwagi.
Świnki morskie tyją bardzo szybko, jeśli nie są właściwie odżywiane. Podstawą ich pożywienia jest siano, gdy podajemy zbyt wiele tłustych ziaren bądź suchej karmy, szybko przytyją. Również gdy dostają zbyt wiele smakołyków w ciągu dnia mogą zanadto utyć. Pamiętajmy, by nie podawać tym gryzoniom żadnych produktów nabiałowych.
Ciężko stwierdzić ile dokładnie powinien ważyć Twój pupilek. Każde zwierzątko jest trochę inne, pochodzi z innej hodowli, ma inną wielkość i predyspozycje genetyczne. Świnka morska jest stanowczo zbyt gruba wtedy, gdy patrząc na nią z góry nie dostrzegamy jej łapek. Wygląda jak jedna wielka kulka, chociaż powinna przybierać kształt migdała. Jeśli jest znudzona i nie chce biegać, a gdy już to robi nie może oderwać brzuszka od podłogi – z pewnością najwyższy czas zwierzątko odchudzać.
Nie róbcie jednak tego sami, skorzystajcie z porady doświadczonego weterynarza, gdyż odchudzanie świnki morskiej nie jest wcale takie proste. Układ pokarmowy tego gryzonia jest dość skomplikowany i potrzebuje, by zwierzątko cały czas jadło. Nie powinno ograniczać się dawek pożywienia, a raczej zamienić na mniej kaloryczne.

2 komentarze:

  1. Kiedy moja świnka miała problem z nadwagą wet. zalecił nie podawać jej warzyw korzeniowych (gł. marchwi) i ograniczyć suchą karmę. Dostawała sianko, ogórka i zielone warzywka np. natkę, inne przysmaki tylko okazjonalnie, np. raz w tygodniu. Pomogło.

    OdpowiedzUsuń