Zakochane świnki morskie są głupsze!

Naukowcy dowiedli, że zakochanym świnkom morskim nauka i zapamiętywanie sprawiają problemy. Biolodzy, którzy badali zachowania tych zwierząt na podstawie obserwacji, zauważyli, że trudniej radziły sobie w labiryntach. Były one za bardzo skupione na towarzyszce bądź towarzyszu życia i wolniej odnajdywały drogę wyjścia z labiryntu lub ukryte przysmaki. Co ciekawe, problem dotyczy tylko tych świnek morskich, które świeżo poznały swoją współlokatorkę klatki. Zwierzątka żyjące wspólnie już dłuższy czas, nie zachowują się już w ten sam sposób. Poziom stresu po jakimś czasie opada i gryzonie ponownie dobrze wypadają w testach. Przyczyną takiego zachowania może być zwiększony poziom oksytocyny - związku chemicznego popularnie zwanego hormonem miłości, szczęścia bądź przytulania - tego samego, który występuje również u ludzi. Naukowcy dopatrują się również źródła obniżonych możliwości mózgu w podwyższonym poziomie kortyzolu - hormonu stresu.

Warzywa - świńskie przysmaki

Te małe gryzonie przepadają za siankiem. Mogą je jeść non-stop. Świnki morskie przepadają również za niektórymi warzywami. Poczytaj, które z nich można im podawać i co mogą zdziałać dla ich zdrowia.
Marchewka jest kaloryczna. Bogata w cukry proste jest chętnie pochłaniana przez zwierzątka. Ułatwia im trawienie i zawiera niezbędne witaminy.
Pietruszka jest warzywem bogatym w witaminę C. Szczególnie natka ma jej dużą zawartość. Z tego względu zaleca się częste jej podawanie. Korzeń pietruszki również ułatwia trawienie i łagodzi wzdęcia.
Bulwa selera to bogate źródło witamin i soli mineralnych. Z reguły świnki morskie lubią seler i chętnie go spożywają. Nie powoduje problemów trawiennych, pomaga natomiast z problemami gastrycznymi, może delikatnie przeczyszczać układ pokarmowy.
Ogórek to warzywo bardzo niskokaloryczne. Można je spokojnie podawać, gdy świnka potrzebuje schudnąć. Świnki morskie uwielbiają świeże i pachnące ogórki, które dostarczają między innymi potas, żelazo, cynk i magnez. Jest często wykorzystywany, by przekupić i udobruchać oswajane świnki. Można go podawać codziennie.
Czerwona papryka to kolejne bardzo cenne źródło witaminy C. Świnki morskie przepadają za tym warzywem, które może im być podawane na tyle często, na ile potrzeba.
Zwierzątka uwielbiają świeże warzywa, które mogą być suplementami diety oraz smakołykami ułatwiającymi oswajanie. Zjadają również inne nie wymienione tutaj warzywa takie jak: kapustę, brukselkę, sałatę, kalarepa. Należy je jednak podawać rzadziej, bo w większych ilościach mogą powodować wzdęcia.

Odchudzanie świnki morskiej

Skoro czytasz ten tekst prawdopodobnie zauważyłeś, że nie trudno jest utuczyć świnkę morską. Zwykle nadwaga u tego zwierzątka znajduje swoją przyczynę w niewłaściwym odżywianiu.

Należy pamiętać o tym, że świnki morskie powinny jeść przede wszystkim siano. To podstawa ich diety i nigdy nie można z niej rezygnować. Również, gdy staramy się, by zwierzątko schudło nie możemy ograniczać mu sianka. Świnka morska musi mieć do niego stały dostęp, ponieważ jego włókna bogate w celulozę ułatwiają trawienie i sprawiają, że pokarm nie zalega w jelitach powodując problemy gastryczne. Niestety układ pokarmowy tego gryzonia cechuje się niewielką perystaltyką jelit. Pisząc dosadniej – świnka morska, aby się wypróżniać, musi cały czas jeść. Z tego powodu sianko jest niezastąpione.

Aby odchudzić zwierzaka powinniśmy zapewnić mu jak najwięcej ruchu. Wybieg powinien być ciekawy i zawierać elementy, które zainteresują gryzonia. Wokół kartonów z wycięciami w ściankach o wiele ciekawiej się biega niż po otwartej przestrzeni, która wydaje się zwierzątku niebiezpieczne. Pamiętajmy, że prosiak w nowym miejscu nie będzie chętny do zabawy. Dopiero za jakiś czas będzie chętny do zwiedzania okolicy. Uprzednio z miejsca zabaw uprzątnij wszelkie kable i to, co mogłoby zostać pogryzione lub zjedzone.
Drugim elementem odchudzania zwierzaka jest zmiana karmy. Obecnie w sklepach możemy dostać różnego rodzaju pokarmy dla świnek morskich. Wybierzmy te profesjonalne lub specjalne pomagające w ich odchudzaniu. Zrezygnujmy z karm zawierających całe ziarna, szczególnie tłuste takie jak na przykład ziarna słonecznika lub dyni. Możemy też zastąpić kaloryczne warzywa tymi lżejszymi, zawierającymi mniej kalorii.

Sianko w diecie świnki morskiej


Sianko to jedyny składnik diety świnki morskiej, który powinien być dla niej dostępny przez cały czas. Pod żadnym pozorem nie wolno racjonować zwierzątku tego elementu jego diety. Dlaczego sianko jest niezbędne?
Świnki morskie mają skomplikowany układ pokarmowy, mimo że są całkowicie roślinożerne. Nie zjadają pokarmów pochodzenia zwierzęcego, jednak mogą mieć trudności z trawieniem. Sianko dostarcza błonnika, który ułatwia trawienie. Ponadto ciągłe rzucie ściera stale rosnące trzonowce zwierzątka.
Świnki morskie uwielbiają zielone sianko. Wolą zdecydowanie bardziej miękkie źdźbła. W Polsce dostępne są różnego rodzaju sianka pakowane i zbierane przez inne firmy. Te najdroższe dostępne w sklepach zoologicznych są znacznie lepszej jakości niż te z marketów. Kupując sianko zwracaj uwagę na to, czy nie zawiera popiołu, na jego kolor oraz zawartość przedmiotów obcych. W paczce powinna znajdować się tylko trawa i ewentualnie naturalne łąkowe zioła.
Możesz podawać zwierzakom również trawę z własnego ogrodu. Nigdy nie zbieraj trawy z parku bądź przydrożnych trawników. Może ona być zanieczyszczona przez psy, bądź środki chemiczne. Jeśli jakieś resztki nie zostaną zjedzone, usuń je, bo świeżo ścięta trawa szybko gnije.

Wybieg dla świnki morskiej

Jeśli trzymasz świnkę morską w małej klatce, nawet nie spodziewasz się, jak szybko może ona biegać i jak sprawnie się poruszać. Dla jej zdrowia powinieneś codziennie „wyprowadzać” ją na spacer po dywanie.
Przygotuj wpierw miejsce i poinformuj wszystkich domowników, że świnka będzie teraz biegać w Twoim pokoju. Następnie posprzątaj wszystkie kable z podłogi i rzeczy, które mogą zostać pogryzione lub w całości zjedzone. Możesz rozłożyć w miejscu, gdzie świnka morska będzie biegać jakieś znajome zabawki, by czuła się bezpiecznie. Zadbaj o przedmioty, wokół których może swobodnie biegać i badać je, także ząbkami.

Jak poznać, że świnka morska jest zbyt gruba?



Uwielbiamy rozpieszczać nasze zwierzątka. Ludzie mają to we krwi. W dawnych czasach najczęściej ofiarami rozpieszczania i przekarmiania padały małe dzieci, które im pulchniejsze, tym wydawały się rodzicom zdrowsze. Od kiedy wiemy, że otyłość to choroba, zwracamy uwagę na tuszę naszych dzieci. Zapominamy często o tym, że nasi pupile również mogą cierpieć z powodu nadwagi.
Świnki morskie tyją bardzo szybko, jeśli nie są właściwie odżywiane. Podstawą ich pożywienia jest siano, gdy podajemy zbyt wiele tłustych ziaren bądź suchej karmy, szybko przytyją. Również gdy dostają zbyt wiele smakołyków w ciągu dnia mogą zanadto utyć. Pamiętajmy, by nie podawać tym gryzoniom żadnych produktów nabiałowych.

Pamięć u świnki morskiej


Pamięć każdego ssaka jest ograniczana poprzez możliwości jego komórek nerwowych. Świnki morskie pamiętają i mają swoje wspomnienia. W przypadku zajścia, które może okazać się traumatyczne – na przykład śmierć współtowarzysza spowodowana atakiem drapieżnika – świnka morska zapamięta to zdarzenie już na zawsze i nigdy się z niego nie otrząsnie. W normalnych warunkach zwierzątko pamięta swoje imię, kojarzy swojego właściciela po zapachu, głosie i wyglądzie, a nawet może zapamiętać, która miseczka należy do niej. Te gryzonie rozpoznają również kolory.