Świnki morskie i choroby

Świnki morskie zapadają czasem na różne choroby i dolegliwości. Ważnym jest byśmy wcześnie je rozpoznawali, bo nawet zwykła biegunka dla tego wrażliwego zwierzątka może zakończyć się tragicznie. W razie problemów, należy szybko skontaktować się z weterynarzem.

Wesoła świnka morska

Właściciele świnek morskich uwielbiają swoje zwierzątka. Karmią je, rozpieszczają, głaszczą, a świnki morskie zupełnie się niczym nie przejmują i przesypiają całe dnie, by budzić się o zmierzchu i wtedy dopiero harcować nie dając im spać.

Zdrowe świnki morskie to bardzo radosne zwierzątka. Hodowane w małych grupkach lub parami przywiązują się do siebie. Wspólnie się bawią, ganiają się i tworzą swoją małą społeczność, w której jest szef (dominująca świnka) i poddani. Gdy świnka morska hodowana jest w pojedynkę często się nudzi, nie chce jej się ruszać i narażona jest na różne choroby. Dlatego lepiej, by towarzyszyło jej inne zwierzątko własnego gatunku.

Opieka nad świnką morską

Jeśli zdecydowałeś się na adopcję świnki morskiej lub jeszcze się zastanawiasz i szukasz informacji o tych zwierzątkach, dobrze trafiłeś. Przeczytaj ten artykuł, by dowiedzieć się, jak wygląda życie ze świnką morską i jak opiekować się tym stworzonkiem.
Świnki morskie to delikatne zwierzątka, w przeciwieństwie do innych gryzoni, mają delikatny kręgosłup, który łatwo uszkodzić. Dlatego ważne jest odpowiednie ich wyjmowanie z klatki. Kiedy chcemy przytulić zwierzątko lub wziąć je na kolanka, wyjmujemy je z klatki z pomocą obu rąk. Podtrzymujemy klatkę piersiową zwierzątka i jej zadek. Nie podnosimy świnki morskiej wysoko, jeśli nie jest to konieczne. Każdy upadek ze sporej wysokości może oznaczać śmierć świnki.

Coś więcej o świnkach morskich

Świnki morskie to małe futrzaste zwierzaki, które są hodowane w dalekich Andach na mięso. W naszym kraju znajdują one wielu przyjaciół i kochające rodziny. Dowiedz się więcej o tych przemiłych gryzoniach!
Świnki morskie nie są trudne w utrzymaniu. Nie wymagają również poświęcania im tak wiele czasu jak psu czy kotu. Gryzonie potrzebują jednak regularnej opieki, którą zapewnić może (pod warunkiem szczerych chęci i dobrego wychowania) nawet dziesięcioletnie dziecko pod czujną obserwacją dorosłego.

Film „Załoga G” krótka recenzja

Film pod tytułem „Załoga G” opowiada o tajnych agentach amerykańskiego rządu pod postacią małych świnek morskich. Zwierzątka podczas całej akcji chodzą na dwóch łapkach, mówią ludzkim głosem, wykonują skomplikowane akrobacje i oczywiście ratują świat.
Film ogólnie określam jako średni. Podobała mi się grafika. Graficy wykonali kawał dobrej roboty. U świnek morskich widać było pojedyncze włoski, był spójne z częścią filmowaną kamerą.
Niestety przekaz filmu jest totalnie krzywdzący, nie tylko dla dzieci, ale i dla świnek morskich. Oprócz dwóch przypadków znęcania się nad tymi zwierzątkami przez nastolatków, film zawierał mnóstwo upadków i potknięć świnek. Naturalnie świnka morska, po takich spotkaniach z betonem, umarłaby na miejscu. O dziwo, upadki te był o wiele bardziej naturalistycznie przygotowane niż na przykład wizja chodzenia świnek na dwóch łapkach w wyprostowanej postawie.
Uważam, że film ukazuje świnki morskie w zupełnie innym świetle niż powinien. Jego głównych bohaterów należałoby zastąpić chomikami. Świnki morskie to bardzo delikatne zwierzątka i czasem też bardzo leniwe. Przez co mogą się wydawać dziecku wręcz nudne. Film pokazuje zupełnie kontrastowy obraz. Nie polecam dzieciom.

Witamina C

Świnki morskie w przeciwieństwie do innych zwierząt nie potrafią wytwarzać witaminy C w swojej wątrobie. Jednak potrzebna jest im ona do prawidłowego funkcjonowania. Jest niezbędna dla ich zdrowia, bez nie będzie działał odpowiednio ich układ odpornościowy. Zadaniem hodowcy jest zapewnienie zwierzątku odpowiednią ilość witaminy C w pożywieniu.
Możemy dostarczać witaminę C w postaci pożywienia. W sklepach zoologicznych możemy zakupić karmy wzbogacane o tą niezbędną dla zdrowia świnek substancję. Niestety ta metoda dostarczania śwince morskiej witamin nie zawsze się sprawdza.
Możemy również podawać świnkom naturalne źródła witaminy C czyli owoce i warzywa. Najpopularniejszym przysmakiem witaminowym, bardzo chętnie pałaszowanym przez świnki morskie jest pietruszka. Świnki morskie oczywiście uwielbiają wszystko to, co zielone i słodkie. Zjedzą również truskawki, pomarańcze, czy jarmuż. Te rośliny są bogatym źródłem witamin niezbędnych każdej śwince.
W sklepach zoologicznych i w aptekach możemy również kupić suplementy diety, które możemy podać śwince. W razie czego, zawsze możemy podać śwince morskiej kilka kropel zawiesiny zawierającej sporą ilość witaminy C. Możemy ją kupić u weterynarza lub w aptece.

Mieszkanko dla świnki morskiej

Świnka morska, pomimo że jest dość małym zwierzątkiem, potrzebuje sporo przestrzeni życiowej. Tak naprawdę żadna klatka jej nie wystarczy, nawet największa, jeśli nie zwierze nie będzie czasem wypuszczane, by pobiegało na podłodze.
Klatka dla jednej świnki morskiej powinna mieć wymiary minimum 1 x 0,5 metra. Jej dno powinno być wyłożone żwirkiem drewnianym lub trocinami. Niektórzy preferują kocyki wielokrotnego użytku. Rozkładają je na dnie klatki, a świnka załatwia się w kuwetce w rogu. Kocyk pierze co jakiś czas się pierze. Jest to dość ekonomiczne rozwiązanie, ponieważ żwirek drewniany nie należy do tanich ściółek.
W klatce dla świnki morskiej powinno znajdować się również poidełko oraz miseczka, w której będziemy podawać jedzenie. Nie może też nigdy zabraknąć świeżego sianka, które jest podstawowym pokarmem tego miłego gryzonia. Na powierzchni, na której żyje świnka morska, powinniśmy jeszcze zmieścić domek dla niej. Będzie ona w nim bezpieczna z dala od naszych oczu.
Odpowiednio zorganizowana, duża klatka dla świnki morskiej sprawi, że nasze zwierzątko będzie szczęśliwe i radosne. Nie będzie mu również brakować miejsca do skakania i zabawy.

Legowisko dla świnki morskiej

Jeśli jesteś doświadczonym opiekunem świnki morskiej, dokładnie już wiesz, jakim leniwcem potrafi być samotna świnka morska. Połączone w pary ruchliwe na co dzień zwierzaki lubią drzemać w ciepłych, ustronnych miejscach.
Idealne do tego są legowiska dla świnek morskich. W sklepach zoologicznych możemy zakupić różnego rodzaju zabawki, w których świnka morska może położyć się i odpocząć. Bardzo popularne są hamaki dla świnek morskich. Podczepia się je do sufitu klatki, a zwierzątka wskakują na nie i smacznie sobie śpią. Hamaki wykonane są najczęściej z polaru i można je prać w pralce.
Innymi legowiskami dla świnek morskich są puchate norki lub rękawy, w których zakopuje się świnka. Zwykle są uszyte z polaru podszytego w niektórych miejscach czymś sztywnym. Możemy również dostać legowiska dla świnek morskich podszyte od spodu nieprzemakalnym materiałem. Są one bardzo podobne do tych, jakie kupujemy dla psów.
Świnki morskie bardzo lubią wszelkie norki, ciepłe kocyki, hamaki oraz legowiska. W każdej klatce, która jest odpowiednio duża, oprócz domku będącego schronieniem przed wzrokiem wścibskich opiekunów, powinno być także ciepłe i puchate legowisko dla świńskiego leniwca.

Ile żyją świnki morskie?

Kiedy chcemy kupić naszemu dziecku niewielkie zwierzątko, które pomoże wypracować u pociechy poczucie odpowiedzialności za bezbronne istnienie, nie miejmy złudzeń. Zwierzątko prędzej czy później znudzi się dziecku. Z czasem nie będzie mu się chciało sprzątać śmierdzącej amoniakiem ściółki zwierzątka, a z początku problemem będzie oswajanie.
Jeśli chcesz przygarnąć świnkę morską pod wpływem filmu „Załoga G”, Twoje dziecko może się mocno zawieść. Świnki morskie to bardzo płochliwe zwierzątka, których oswajanie może zając nawet do kilku miesięcy. Może nie są tak wymagające, jak psy, jednak potrzebują codziennej opieki. Świnki morskie w odpowiednich warunkach, regularnie karmione, biegające codziennie i pozbawione stresów mogą dożyć sędziwego wieku nawet 10 lat. Dlatego też decydując się na zakup świnki morskiej, powinniśmy zdawać sobie z tego sprawę, że nasze dziecko do tego czasu dorośnie i pójdzie na studia, a świnka zostanie nam w spadku.
Jeśli chcesz kupić świnkę morską, udaj się do najbliższego sklepu zoologicznego lub adoptuj zwierzątko z pomocą Towarzystwa Pomocy Świnkom Morskim. Ty też powinnaś pokochać świnkę morską, którą przygarniasz do domu, to nie jest zabawka dla Twojego dziecka, a pełnoprawny członek rodziny.

Smycz dla świnki morskiej

Świnka morska nie jest psem. Nie powinna chodzić na spacery na smyczy. Smycz dla świnki morskiej, którą można kupić w sklepach, nie jest dla niej odpowiednia.
Po pierwsze, świnki morskie boją się dużych, otwartych przestrzeni, w których nie ma żadnych zakamarków, gdzie mogłyby się schować. Przeraża je sama myśl o takich miejscach, gdzie jak im się zdaje, mogłyby być narażone na drapieżniki czyhające na swoją ofiarę. Wyjście na podwórko na smyczy byłoby dla tych zwierzątek niezwykle stresujące. Z wyprowadzaniem świnki na smyczy na podwórko jest tak samo, jak z zamykaniem klaustrofobika w piekarniku. To tak samo humanitarne.
Świnka morska to nie zabawka, nie służy do zaspokajania Twoich potrzeb i zapewniania rozrywki na podwórku. Nie powinna chodzić na smyczy ani na szelkach. Mogą one zrobić jej krzywdę nie tylko psychiczną, ale i fizyczną. Zwierzątko ma bardzo wrażliwy kręgosłup i nie można go nadwerężać ciąganiem przerażonej świnki na smyczy. Stanowczo odradzam wszelkie smycze dla świnek morskich. Omijajcie je z daleka.

Czy świnki morskie gryzą?

To bardzo ciekawe pytanie. Świnki morskie nie są agresywne w stosunku do ludzi i z reguły nie gryzą ich bez powodu. Mogą szturchnąć zębami, kiedy nie podoba im się to, co im w danej chwili robimy. Nie są to jednak mocne ugryzienia do krwi. Po prostu, zwierzątko pokazuje nam tak, jak umie, że nie chce być teraz na przykład dotykane. Świnki morskie nie gryzą, więc złośliwie, by zrobić krzywdę człowiekowi. Zdarzają się jednak niestety walki dwóch samców świnek morskich. W takim przypadku, świnki morskie należy rozdzielić. Nie robimy tego ręką, gdyż wściekłe zwierzątka mogą ugryźć wtedy i nas. Rozdzielamy je od siebie narzucając na nie ręcznik i odgarniamy od siebie na przykład szufelką od szczotki. Wtedy nas na pewno nie ugryzą, a i sobie nawzajem nie zrobią krzywdy. Kiedy się zaprzyjaźnimy ze świnką morską i nie będzie się ona nas ani trochę bać, zwierzątko nie będzie nas gryzło, ponieważ polubi pieszczoty, które jej fundujemy.

świnki morskie imiona | Imiona dla świnki morskiej

Puszyste i komunikatywne zwierzątka o ujmującej osobowości to idealne przyjaciółki domu. Takie właśnie są świnki morskie. Przez zakupem tego małego sympatycznego futrzaka, powinniśmy poczytać o jego potrzebach i zaznajomić się z metodami pielęgnacji. Zawsze pamiętaj, że świnka morska to nie zabawka i Twoja opieka jest jej niezbędna do życia.
Świnki morskie rozpoznają swoje imię i reagują na nie. Warto zatem każdej śwince dobrać odpowiednie imię do jej charakteru.
Najciekawsze imiona dla świnki morskiej:
Samiec: Tupak, Tuptuś, Świnks, Bobek, Sprinter, Rudolf, Stefan, Psotek, Bitek (od czasownika angielskiego gryźć - bite - czytaj bajtek), Piszczek, Kwikuś, Sierściuch, Wafel, Boczek, Pieszczoch, Ryjek, Smrodek, Dolittle...
Samica: Psotka, Ryjka, FuFu, Chrumcia, Fruzia, Zuzia, Dziunia, Niunia, Niuśka (Niusia to świnka po śląsku), Lady, Bzudrka, Łatka, Tosia, Zosia, Jula...
Tak naprawdę to nie ważne, jakie imię będzie nosił prosiak. Ważne by dobrze się nim opiekować i kochać go bez względu na jego wady. Jestem pewna, że po jakimś czasie, gdy już się do nas przyzwyczai i zaakceptuje na swoim terytorium, odwzajemni naszą miłość z nawiązką.

świnka morska czy chomik

Jeśli szukasz zwierzątka dla siebie i zastanawiasz się między kupnem świnki morskiej albo chomika, dobrze się zastanów. Wbrew fizycznemu podobieństwu obydwa zwierzątka bardzo się od siebie różnią charakterami.

Świnka morska czy chomik?

Przede wszystkim chomiki żyją krócej niż świnki morskie. Te pierwsze dożywają maksymalnie do 2 lat, świnka morska natomiast przy sprzyjających warunkach dożywa nawet 10 lat. Zastanów się, czy zwierzątko ci się nie znudzi i czy masz z kim zostawiać je na wakacje.
Rasowa świnka morska może ważyć nawet całe 2 kilogramy. Chomiki to malutkie zwierzęta. Świnki żywią się głównie sianem i produktami pochodzenia roślinnego, chomiki wcinają wszystko, tak jak myszy i nic im nie zaszkodzi. Świnki mają wrażliwe żołądki, należy uważać na ich dietę. Powinno podawać się im również witaminę C, której nie syntezują w swoich małych wątróbkach.
Chomiki są bardziej ruchliwe i śmiałe. Nie boją się zbytnio ludzi, ale też się tak do nich nie przywiązują jak świnki morskie. Chomiki mogą biegać w kołowrotkach ku uciesze właścicieli, świnka morska ma na to zbyt wrażliwy kręgosłup. Nie ma co ukrywać, że chomiki są troszeczkę mniej inteligentne niż świnki morskie. Jeśli będziesz chciał je tresować, zajmie Ci to sporo czasu. Świnkę morską możesz nauczyć kilku sztuczek, powinna pojąć każdą w około 20-30 minut.
Świnki morskie przywiązują się do właściciela. Chcą być czasem czochrane, przytulane i brane na ręce (uwaga! każda świnka ma odmienny charakter, niektóre są gburowate i olewają właścicieli). Okazują one swoją radość podskakiwaniem i popiskiwaniem. Wymagają codziennych spacerów po domu i dużo większej klatki niż chomiki.
Rozważ wszystkie za i przeciw, bo ostateczna decyzja i tak będzie należała do Ciebie.

Agresywne świnki morskie

Świnki morskie mimo, że są zwierzątkami stadnymi nie zawsze potrafią się ze sobą dogadać. W naturze żyły w grupach, w których jeden samiec przewodził nawet kilkunastu samicom. Naturalne jest więc, że dwa samce w jednej i to dość ciasnej klatce mogą się nie tylko nie lubić ale nawet i nie tolerować.
Między świnkami morskimi może dość nawet do poważnych konfliktów i prawdziwych bitew z rozlewem krwi. Można jednak temu zapobiec kupując zaprzyjaźnione ze sobą świnki lub odpowiednio zapoznając jedną świnkę z drugą na neutralnym terytorium pozbawionym zapachów obydwu osobników. Przy zapoznawaniu dajemy świnkom swobodę i spokój, nie włączamy sprzętów grających i zawsze mamy przy sobie coś, czym będziemy mogli rozdzielić zwierzątka w razie regularnej bitwy. Zachowania mające na celu ustalenie hierarchii to norma, nie powinniśmy się nimi przejmować. Jeśli jednak agresja zwierzątek się wzmaga, powinniśmy interweniować.
Póki świnki morskie nie rzucają się na siebie z zębami, nie ma obaw, że dzieje się coś złego. Gruchają na siebie, ganiają się, czasem delikatnie szczękną zębami lub unoszą pyszczki w dominującym geście. To nic złego. Rozdzielajmy je dopiero wówczas, gdy przypuszczą na siebie atak.

Popcorning

Popcorning to bardzo przyjemny widok. Świnka morska to niezwykle wesołe zwierzątko, które swoją radość często okazuje. Jeśli kiedykolwiek obserwowałeś radosną świnkę morską, na pewno skojarzysz sobie, jak powstała nazwa „popcorning”. Te futrzaste zwierzaki biegają i podskakują tak samo, jak kukurydza na patelni podczas jej podgrzewania. Przekręcają przy tym główki jakby mówiły "NIEE" :-)

Ucieszona świnka (np. na widok świeżego sianka, które wydaje szeleszczące dźwięki, gdy je wyjmujemy z folii) biega w kółko i skacze do góry skręcając swoje malutkie ciałko, by po tym ponownie opaść na cztery łapki, lecz już w zupełnie innej pozycji. Czasem odwracają się w skoku o 180 stopni! Młode świnki morskie mogą skakać wyżej, bo mają mniejszą masę i nie ciążą im ich brzuszki. Dorosłe świnki też wykonują popcorning, jednak nie w tak szalony sposób jak małolaty. Takie zachowanie świnki oznacza po prostu, że jest niezmiernie zadowolona i okazuje Ci swoją niewypowiedzianą radość.

Co je świnka morska?

Świnki morskie to wegetarianki. Zwierzątka żywią się jedynie pokarmami roślinnymi. Nie będą dla niej odpowiednie żadne sery, jogurty czy mleko. By były zdrowe powinniśmy kierować się zasadami zdrowego żywienia świnek morskich.
Świnka morska je suchą karmę specjalnie dla niej przygotowaną przez firmy produkujące karmy dla gryzoni. Są to pełnowartościowe produkty, które mogą zastąpić świeże pokarmy. Ponadto świnki morskie żywią się siankiem - to właściwie podstawa diety tego zwierzątka. Należałoby też podawać świnkom świeże warzywa. Najchętniej jedzonymi przez świnki świeżymi pokarmami są marchewki, świeże zielone ogórki, cykorię, kawałki selera i zielona pietruszka. Świnki morskie lubią też objadać się słodkimi owocami takimi jak jabłka, winogrona, gruszki czy pomarańcze. Naszym zadaniem jest odpowiednie dawkowanie tych smakołyków. Często świnki morskie nie mają umiaru w jedzeniu, musimy więc kontrolować wagę zwierzątek.
By utrzymać świnki morskie nie potrzebujemy wielu środków. Jedzą one bowiem warzywa dostępne w każdym warzywniaku i karmy oraz sianko, które możesz kupić w sklepach zoologicznych.

Świnki morskie dla opiekuńczych

Prawie każdy z nas chciałby zaopiekować się jakimś zwierzątkiem. Spełniamy w ten sposób nasze naturalne instynkty opiekuńcze i macierzyńskie. W zależności od tego, ile chcemy poświęcić zwierzątku czasu, dobieramy sobie odpowiednie. Jedni wolą koty, inni psy a jeszcze inni wybierają mniej wymagające gryzonie.
Świnki morskie to zwierzątka, których energiczność i entuzjazm udziela się wszystkim domownikom. Kiedy są szczęśliwe, żywo to okazują wdzięcznym skakaniem. Nie ma nic bardziej przyjemnego niż widok cieszącej się puchatej świnki.
Co ważne, pielęgnacja świnki morskiej nie przysparza problemów i mogą się nią zająć nawet starsze dzieci. Wystarczy regularnie ją karmić, umożliwić dostęp do świeżej wody i sianka, wypuszczać czasem pobieganie po dywanie i zmieniać ściółkę. Ze świnką morską nie musimy natomiast wychodzić na spacery.
Świnki morskie najlepiej się czują, kiedy mieszkają z towarzyszem tego samego gatunku. Nie będą czuły się dobrze z królikiem, czy chomikiem. Za to będą bardziej zadowolone i ruchliwe, kiedy będą dzieliły klatkę z drugą świnką.

Klatka dla świnki morskiej

Jeśli decydujemy się na zakup lub przygarnięcie świnki morskiej w ramach adopcji, powinniśmy zadbać o jej lokum. Mieszkanie świnki morskiej powinno być na tyle duże, by mogła ona rozprostować łapki, poskakać i odrobinę pobiegać. Jeśli mamy wątpliwości, kierujemy się zasadą, im większa klatka tym lepsza.
Dno klatki dla świnki morskiej powinno być zawsze przykryte ściółką. Najlepszym jej rodzajem będzie żwirek drewniany ponieważ wchłania on wilgoć i brzydkie zapachy. Zbryla się i łatwo usunąć z niego nieczystości. Nie trzeba go również zmieniać tak często, jak na przykład trocin. Nieodpowiednie będą piaski i żwirki piaskowe dla kotów.
Świnka morska powinna mieć również stały dostęp do czystej wody i świeżego sianka. Dobre są poidełka przyczepiane do ścianek i stojaki na sianko uniemożliwiające zasikanie go. By świnka morska czuła się bezpiecznie w swoim miejscu zamieszkania, powinna mieć jakąś zacienioną kryjówkę. Dobry będzie drewniany domek z dwoma wyjściami. Jedzenie możemy podawać w miseczkach, unikajmy jednak tych plastikowych. Pamiętajmy, że świnki morskie to gryzonie i bardzo chętnie będą nadgryzać wszystko, co znajdzie się w zasięgu ich pyszczków.

Świnki morskie dla dzieci

Świnki morskie to pocieszne małe, futrzaste zwierzątka. Dorosła świnka morska waży od 1000 gram do nawet 2000 gram. Odżywiają się wyłącznie pokarmami pochodzenia roślinnego. Są dość inteligentne i mogą uczyć się różnych sztuczek.
Świnki morskie mogą być idealnymi zwierzątkami dla dzieci. Już 8 latek pod naszym nadzorem, może sprawować pieczę nad małym pupilem. Nie wolno jednak zapominać o tym, że dzieci szybko się nudzą i czasem będziemy musieli za nie wykonywać czynności związane z opieką nad zwierzątkiem. Decyzja o zakupie lub adopcji świnki morskiej powinna być przemyślana, gdyż świnki morskie tak samo jak ludzie mają swoje emocje: odczuwają radość, ból, smutek, są leniwe lub zestresowane. Świnka morska może żyć nawet około 10 lat, dlatego też przemyślmy, czy mamy dla niej odpowiednią ilość czasu.
Opieka nad świnką morską nie jest trudna. Należy zapewnić jej odpowiednio dużą klatkę, która będzie jej powierzchnią życiową i dawać jej jeść i pić, dostarczać sianko i zmieniać ściółkę. Czasem można się ze świnką pobawić tak, by miała z nami stały kontakt i nie nudziło jej się.

Świnki morskie i ich potrzeby

Świnki morskie to małe kochane zwierzątka. Ich futerka są mięciutkie i miło się do nich przytulać. Nie są to jednak zabawki, dlatego o każdą świnkę powinniśmy bardzo dbać.
Najważniejsze by była regularnie karmiona w odpowiedni sposób, bo nie wszystkie warzywa są dla niej jadalne. Ma ona też szczególne potrzeby takie jak dodatkowe porcje witaminy C. Należy również regularnie zmieniać jej ściółkę, by była zdrowa i pachnąca. Nie poleca się trocin, gdyż te szybko chłoną wilgoć, a nieprzyjemny zapach pozostaje. Duża klatka z dnem wypełnionym peletkami drewnianymi będzie najlepsza. Ściółkę zmieniamy raz na tydzień lub jeśli zajdzie taka potrzeba, częściej. Świnki morskie powinny też mieć dostęp w każdej chwili do świeżego sianka. To podstawa ich diety.
Czasem trzeba zwierzątkom przyciąć pazurki. Szczególnego dbania potrzebują również ich ząbki. Powinniśmy podawać świnkom suchą karmę i gałązki drzew owocowych, które są chętnie przez nie obgryzane i ścierają ich ząbki. Raz na jakiś czas powinno się również świnkę odrobaczyć, można robić to co pół roku przy okazji wizyty kontrolnej u weterynarza.
Zadbana świnka morska będzie szczęśliwa i bardziej ruchliwa, a my zamiast gapić się w telewizor będziemy oglądać jej ciekawe zachowania i bawić się z nią.